Hüsn-i Hat Yansımaları

“Hüsn-i Hat Yansımaları” konulu “Hatt-ı Murat Deri Kesme Hat Sanatı Eserleri” tamamen Murat ATEŞ tarafından geliştirilen suni deri üzerine el ile kesme yapıştırma olan üç boyutlu tablolardır. Amacımız, Hüsn-i Hat Sanatını icra eden değerli üstadlarımızın eserlerini farklı bir boyut kazandırarak dünya çapında duyurmaktır.Dünyada emsali olmayan suni deri hat çalışmaları göz nuru dökülerek el ile işlenmektedir. Çalışmaların tamamı el kesmesi ve üç boyutlu çalışmalardır.

Yapılan çalışmaları farklı kılan en önemli özellik bir tabaka deriden erkek ve dişi olarak iki farklı çalışmanın 3 boyutlu olarak çıkmasıdır.Bir tabaka deriye kesilecek hat el ile çizilir. Çizilen hat el ile gretuvar bıçağı yardımıyla kesilir. Kesilen parçaların içinden çıkan parçalar farklı bir tabaka deri üzerine aynı simetri ile yapıştırılır. Yani ruh ile beden gibi birbirini tamamlayan bir bütün olurlar.

Sabırla ve el emeği göz nuruyla sanat eserlerini tek tek işleyerek bir ilk gerçekleştirilmiştir. Eserlerin, evladiyelik ve uzun yıllar boyunca kalıcı olması, çalışmalara ayrı bir değer katmaktadır.

Bu sanatın icracısı olan Murat ATEŞ, 1969 yılında Ankara’nın Haymana İlçesinde doğdu. Öğrenimini Haymana Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Konya Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde devam etti. Evli ve 1 çocuk babasıdır. Basın ve inşaat sektöründe iş hayatına atıldı. Yaptığı maket çalışmaları ve kendine özgü ahşap tasarım, ahşap oyma, resim ve katı’ çalışmaları ile ufkunu açtı. 2013 yılında Kültür Bakanlığı Sanatçısı oldu. Daha sonra tamamen kendine özgü çizgi ve tasarımlarla yaptığı ve dünyada bir ilk olan Deri Kesme Hat Çalışmalarını 2012 yılı Nisan ayında açtığı ilk kişisel sergi ile halkımızın beğenisine sundu. Birbirini takip eden, “Hüsn-i Hat Yansımaları” adlı 8 kişisel sergi açtı. 2013 yılında, Altındağ Belediyesi Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Müzesi Sanat Sokağı No: 14 Ulucanlar/ANKARA adresinde kendi atölyesini açarak ”Deri Kesme Hat Sanatı” çalışmalarına yoğunluk verdi. Sanatın yoğun şekilde yaşandığı atölye adresinde seminerler ve tanıtımlar yaparak dünyada bir ilk olan “Deri Kesme Hat Sanatı” ile Hüsn-i Hat sanatına farklı bir boyut ve renk katmaktadır. Dünya’nın ortak dili olan sanat aracılığıyla Dünyada Bir İlk “Deri Kesme Hat Sanatı”nı yaparak Dünyada unutulmaya yüz tutmuş Türk El Sanatını aktif olarak devam ettiriyor. Sanatçı, Yurtiçi ve Uluslar arası dernekleri, çalışmaları ve yayınları takip etmekte ve kendini her gün daha fazla geliştirmektedir.

Adres : Altındağ Belediyesi Ulucanlar Yarı Açık Ceza Evi Müzesi Sanat Sokak No: 14/D Ulucanlar/ANKARA

Telefon : 0532 660 84 25 0537 702 44 78

e-mail : muratates06@gmail.com

web : www.hattimurat.com

0